MP0045/1D2GN012S
Bulgin
Product No:
MP0045/1D2GN012S
Manufacturer:
Bulgin
Description:
SWITCH PB DPST MOM ILLUM GRN
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.20mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Circuit DPDT
Mechanical Life 200,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series -
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Electrical Life 30,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V