MP930-0.075-1%
Caddock Electronics Inc.
Product No:
MP930-0.075-1%
Package:
TO-220
Description:
RES 0.075 OHM 1% 30W TO220
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.650" (16.52mm)
Tolerance ±1%
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Size / Dimension 0.410" L x 0.125" W (10.41mm x 3.18mm)
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220
Resistance 75 mOhms
Power (Watts) 30W