Home / Pushbutton Switches / MPB01-1C54-SB-CAP-WT-D
minImg
MPB01-1C54-SB-CAP-WT-D
CUI Devices
Product No:
MPB01-1C54-SB-CAP-WT-D
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
SPDT, THROUGH HOLE, 5.4 MM PUSH,
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -25°C ~ 80°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions -
Current Rating (Amps) 14mA (DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 20,000 Cycles
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series MPB01
Voltage Rating - DC 28 V