MPC860TCZQ66D4
NXP USA Inc.
Product No:
MPC860TCZQ66D4
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
357-PBGA (25x25)
Description:
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA
User Guide
Core Processor MPC8xx
Display & Interface Controllers -
Operating Temperature -40°C ~ 95°C (TA)
Speed 66MHz
Security Features -
USB -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 357-PBGA (25x25)
Series MPC8xx
Package / Case 357-BBGA
Additional Interfaces HDLC/SDLC, I²C, IrDA, PCMCIA, SPI, TDM, UART/USART
Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
Ethernet 10Mbps (4), 10/100Mbps (1)
Mfr NXP USA Inc.
RAM Controllers DRAM
Voltage - I/O 3.3V