MPI-900-36
Signal Transformer
Product No:
MPI-900-36
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR LAMINATED 900VA CHAS MT
User Guide
Center Tap No
Termination Style Terminal Block
Secondary Winding(s) Dual
Voltage - Isolation 4000Vrms
Voltage - Primary 100V, 115V, 200V, 215V, 230V
Height - Seated (Max) 117.80mm
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 133.30mm L x 139.70mm W
Product Status Active
Weight 20 lbs (9.1 kg)
Current - Output (Max) Parallel 50A, Series 25A
Primary Winding(s) Dual, Multiple Taps
Series MPI
Type Laminated Core
Power - Max 900VA
Mfr Signal Transformer
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 18V, Series 36V