Home / Fixed Inductors / MPIA4040R4-1R0-R
minImg
MPIA4040R4-1R0-R
Eaton - Electronics Division
Product No:
MPIA4040R4-1R0-R
Description:
FIXED IND 1UH 5.7A 17 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 8.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.7 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 17mOhm
Inductance 1 µH