MPTS1206L035R
Meritek
Product No:
MPTS1206L035R
Manufacturer:
Meritek
Description:
PTC RESET FUSE 16V 0.35A 1206
User Guide
Voltage - Max 16V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Hold (Ih) (Max) 350 mA
Approval Agency cUL, TUV, UL
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
Product Status Active
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.2 Ohms
Ratings -
Series MPTS
Type Polymeric
Package / Case 1206 (3216 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 300 mOhms
Mfr Meritek
Current - Trip (It) 750 mA