MS24266R16B24S8
Cinch Connectivity Solutions
Product No:
MS24266R16B24S8
Description:
CONN PLUG FMALE 24POS GOLD CRIMP
User Guide
Cable Opening 0.769" (19.53mm)
Backshell Material, Plating -
Insert Material Epoxy, Glass Filled
Ingress Protection Environment Sealed
Voltage Rating -
Shell Size, MIL E
Current Rating (Amps) -
Contact Finish Thickness - Mating 50.0µin (1.27µm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Anodized
Shell Size - Insert 16-24
Mfr Cinch Connectivity Solutions
Connector Type Plug, Female Sockets
Contact Material -
Features Coupling Nut
Primary Material Metal
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 200°C