MSD40US48B
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
MSD40US48B
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 40W
Product Status Active
Efficiency 93%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Voltage - Output 5 -
Approval Agency CB, CE, cURus, FCC
Minimum Load Required No
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.30" L x 2.20" W x 1.20" H (109.2mm x 55.9mm x 30.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 840 mA
Power (Watts) 40W
Series MSD40 Single (40W)