Home / Pushbutton Switches / MSM19-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
minImg
MSM19-NX0010A-SNCSNCNF-RI0BL024-Q0000-S
SCHURTER Inc.
Product No:
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
MSM 19, METAL SWITCH, 10 A SWITC
User Guide
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.10mm Dia
Current Rating (Amps) 10A (AC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 1,500,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series MSM
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Mom
Electrical Life 50,000 Cycles
Voltage Rating - AC 250 V