Home / Pushbutton Switches / MSM30-NX00A10-SNCSNCNF-RI0GN024-Q0000-S
minImg
MSM30-NX00A10-SNCSNCNF-RI0GN024-Q0000-S
SCHURTER Inc.
Product No:
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
MSM 30, METAL SWITCH, 100 MA SWI
User Guide
Illumination Type, Color LED, Green
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Actuator Marking No Marking
Ingress Protection IP40
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 30.10mm Dia
Current Rating (Amps) 100mA (DC)
Circuit SPDT
Mechanical Life 1,500,000 Cycles
Mounting Type Panel Mount, Front
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series MSM
Voltage Rating - DC 30 V