Home / Headers, Male Pins / MTSW-103-10-S-S-640
minImg
MTSW-103-10-S-S-640
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-103-10-S-S-640
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.640" (16.26mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 3
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.830" (21.08mm)