Home / Headers, Male Pins / MTSW-104-06-T-D-150
minImg
MTSW-104-06-T-D-150
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-104-06-T-D-150
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.150" (3.81mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 8
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.050" (1.27mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.300" (7.62mm)