Home / Headers, Male Pins / MTSW-104-09-F-S-125-RE
minImg
MTSW-104-09-F-S-125-RE
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-104-09-F-S-125-RE
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 3.00µin (0.076µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.125" (3.18mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 4
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)