Home / Headers, Male Pins / MTSW-106-08-T-S-290
minImg
MTSW-106-08-T-S-290
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-106-08-T-S-290
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.290" (7.37mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 6
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.140" (3.56mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)