Home / Headers, Male Pins / MTSW-120-21-T-D-1010
minImg
MTSW-120-21-T-D-1010
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-120-21-T-D-1010
Description:
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 1.010" (25.65mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)