Home / Headers, Male Pins / MTSW-122-07-T-S-210
minImg
MTSW-122-07-T-S-210
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-122-07-T-S-210
Description:
CONN HEADER VERT 22POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.210" (5.33mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 22
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.430" (10.92mm)