Home / Headers, Male Pins / MTSW-124-21-G-Q-225
minImg
MTSW-124-21-G-Q-225
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-124-21-G-Q-225
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Samtec Inc.
Connector Type Header, Cuttable
Contact Material Phosphor Bronze
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.225" (5.72mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 48
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Insulation Material Polyester, Glass Filled
Contact Shape Square
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.200" (5.08mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 1.105" (28.07mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Package Bulk
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.430" (36.32mm)