Home / Headers, Male Pins / MTSW-128-08-S-S-215
minImg
MTSW-128-08-S-S-215
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-128-08-S-S-215
Description:
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.215" (5.46mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 28
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.215" (5.46mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.530" (13.46mm)