Home / Headers, Male Pins / MTSW-130-23-T-S-145-RA
minImg
MTSW-130-23-T-S-145-RA
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-130-23-T-S-145-RA
Description:
CONN HEADER R/A 30POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.119" (3.02mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.145" (3.70mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 30
Termination Solder
Fastening Type Push-Pull
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.090" (2.29mm)