Home / Headers, Male Pins / MTSW-132-24-T-T-270
minImg
MTSW-132-24-T-T-270
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-132-24-T-T-270
Description:
CONN HEADER VERT 96POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating -
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.270" (6.86mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 3
Applications -
Number of Positions 96
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post -
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 0.480" (12.19mm)