Home / Headers, Male Pins / MTSW-134-27-G-D-100
minImg
MTSW-134-27-G-D-100
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-134-27-G-D-100
Description:
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 68
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 1.130" (28.70mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.330" (33.78mm)