Home / Headers, Male Pins / MTSW-150-13-G-S-940
minImg
MTSW-150-13-G-S-940
Samtec Inc.
Product No:
MTSW-150-13-G-S-940
Description:
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Style Board to Board or Cable
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Features -
Contact Length - Mating 0.940" (23.88mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 50
Mounting Type Through Hole
Contact Finish Thickness - Post 3.00µin (0.076µm)
Series Flex Stack, MTSW
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.190" (4.83mm)
Shrouding Unshrouded
Overall Contact Length 1.230" (31.24mm)