MVR07D390K-S
Meritek
Product No:
MVR07D390K-S
Description:
VARISTOR 39V 500A DISC 7MM HIGH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 35 V
Capacitance @ Frequency 1300 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 39 V
Varistor Voltage (Max) 43 V
Series CR
Energy 4J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Meritek
Maximum AC Volts 25 V
Features High Surge
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 31 V
Current - Surge 500 A