MVR14D122K-S
Meritek
Product No:
MVR14D122K-S
Description:
VARISTOR 1200V 6000A DISC 14MM H
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Varistor Voltage (Min) 1.08 kV
Capacitance @ Frequency 160 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Varistor Voltage (Typ) 1.2 kV
Varistor Voltage (Max) 1.32 kV
Series CR
Energy 324J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Meritek
Maximum AC Volts 750 V
Features High Surge
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 990 V