Home / TVS Diodes / MXLPLAD36KP220A
minImg
MXLPLAD36KP220A
Microchip Technology
Product No:
MXLPLAD36KP220A
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC PLAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 102A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 245V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 356V
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 220V