NCP1013AP065G
onsemi
Product No:
NCP1013AP065G
Manufacturer:
onsemi
Package:
7-PDIP
Description:
IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Topology Flyback
Mounting Type Through Hole
Voltage - Breakdown 700V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 7-PDIP
Internal Switch(s) Yes
Control Features -
Power (Watts) 19 W
Series -
Fault Protection Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Frequency - Switching 65kHz
Mfr onsemi
Duty Cycle 67%
Output Isolation Isolated
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8.5V ~ 10V