NCP663SQ33T1G
onsemi
Product No:
NCP663SQ33T1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
PSRR -
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 6 µA
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-82AB
Control Features -
Series -
Package / Case SC-82A, SOT-343
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.42V @ 100mA