NCV8170AXV150T2G
onsemi
Product No:
NCV8170AXV150T2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOT-563
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA SOT563-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 0.9 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
PSRR 57dB (1kHz)
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-563
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SOT-563, SOT-666
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V