NJM2830U1-15-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2830U1-15-TE1
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 15V 300MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 210 µA
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
PSRR 75dB (1kHz)
Current - Output 300mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Package Tape & Reel (TR)
Voltage Dropout (Max) 0.1V @ 100mA