Home / Fixed Inductors / NLC565050T-120K-PF
minImg
NLC565050T-120K-PF
TDK Corporation
Product No:
NLC565050T-120K-PF
Manufacturer:
TDK Corporation
Description:
FIXED IND 12UH 630MA 250MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 10 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 630 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 250mOhm Max
Inductance 12 µH
Series NLC
Type Wirewound
Package / Case 2220 (5650 Metric)
Frequency - Self Resonant 17MHz