NP06DB6R8M
Taiyo Yuden
Product No:
NP06DB6R8M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.8A SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.295" L x 0.287" W (7.50mm x 7.30mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) -
Inductance 6.8 µH