Home / Fixed Inductors / NRS8030T1R5NJGJV
minImg
NRS8030T1R5NJGJV
Taiyo Yuden
Product No:
NRS8030T1R5NJGJV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 1.5UH 5.3A 15.6MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 6.2A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 5.3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 15.6mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Series NR, S Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 80MHz