OD4010-12HB02A
Orion Fans
Product No:
OD4010-12HB02A
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 40X10.5MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 9.2 CFM (0.258m³/min)
Ingress Protection -
Noise 33.4dB
Current Rating (Amps) 0.070A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
Product Status Active
RPM 8000 RPM
Mfr Orion Fans
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 10.50mm
Operating Temperature -4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Static Pressure 0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, cURus, TUV, UR
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 40mm L x 40mm H
Weight 0.441 lb (200.00 g)
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 45°C
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Power (Watts) 720 mW