OSTT7130151
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTT7130151
Description:
TERM BLK 13POS 45DEG 6.35MM PCB
User Guide
Wire Termination Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Screw Thread M3
Contact Material - Plating Brass
Positions Per Level 13
Screw Material - Plating Steel - Zinc Plated
Torque - Screw 1.0 Nm (8.9 Lb-In)
Housing Material Thermoplastic
Color Green
Mounting Type Through Hole
Wire Gauge 10-24 AWG
Product Status Obsolete
Number of Levels 1
Series OSTT7
Voltage 300 V
Pitch 0.250" (6.35mm)
Mfr On Shore Technology Inc.
Mating Orientation 45° (135°) Angle with Board
Clamp Material - Plating Brass
Features Interlocking (Side)
Package Bulk
Current 30 A