OSTTJ030150
On Shore Technology Inc.
Product No:
OSTTJ030150
Description:
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 7.62MM
User Guide
Insulation Height -
Contact Tail Length -
Ingress Protection -
Housing Material Brass
Header Orientation -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Contact Mating Finish -
Number of Levels 1
Screw Size -
Mfr On Shore Technology Inc.
Plug Wire Entry -
Contact Material Brass
Features -
Wire Gauge or Range - mm² -
Wire Gauge or Range - AWG 12-24 AWG
Operating Temperature -30°C ~ 105°C
Positions Per Level 3
Number of Positions 3
Torque - Screw 0.56 Nm (5.0 Lb-In)
Termination Style Screw
Color -
Wire Strip Length 7-8mm
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Current - IEC -
Series OSTTJ
Type Plug, Female Sockets
Voltage - UL 300 V
Pitch 0.300" (7.62mm)