Home / Thyristors / P1200SCMCLRP
minImg
P1200SCMCLRP
Littelfuse Inc.
Product No:
P1200SCMCLRP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-214AA
Description:
THYRISTOR 100V 400A DO214AA
User Guide
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100 A
Current - Hold (Ih) 120 mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA
Voltage - Off State 100V
Series SIDACtor®
Package / Case DO-214AA, SMB
Current - Peak Pulse (8/20µs) 400 A
Voltage - On State 4 V
Mfr Littelfuse Inc.
Capacitance 65pF
Number of Elements 1
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Breakover 130V