P25C42D12C1-24
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P25C42D12C1-24
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 24V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 55°C
Coil Power 8W
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 180 mA
Coil Resistance 133Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Last Time Buy
Contact Form 3PST-NO (DM) (3 Form X)
Series P25
Coil Voltage 24VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 18 VDC