P25C42D23C1-12
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P25C42D23C1-12
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 25A 12V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 55°C
Coil Power 8W
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 25 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 353 mA
Coil Resistance 34Ohms
Series P25
Coil Voltage 12VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 9 VDC