P30C43D12C1-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P30C43D12C1-120
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 30A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 7.5W
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 30 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 57 mA
Coil Resistance 2.11kOhms
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Obsolete
Contact Form 3PST-2NO/1NC (DB/DM) (2 Form X, 1 Form Y)
Series P30
Coil Voltage 120VDC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 90 VDC