P40C43A12C1-120
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Product No:
P40C43A12C1-120
Description:
RELAY CONTACTOR 3PST 40A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 65°C
Coil Power 12VA
Switching Voltage 600VAC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Screw Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Resistance -
Mounting Type Chassis Mount
Must Release Voltage -
Product Status Last Time Buy
Contact Form 3PST-2NO/1NC (DB/DM) (2 Form X, 1 Form Y)
Series P40
Coil Voltage 120VAC
Mfr TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Contact Material Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Must Operate Voltage 102 VAC