P51-750-A-AD-M12-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
Description:
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
User Guide
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style M12, 4 Pin
Output Type Analog Voltage
Port Size Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Absolute
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V