P51-750-S-N-I36-4.5OV
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-750-S-N-I36-4.5OV
Description:
SENSOR 750PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
User Guide
Operating Pressure 750PSI (5171.07kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Cable 3'
Output Type Analog Voltage
Port Size -
Port Style Threaded
Product Status Obsolete
Pressure Type Sealed Gauge
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V