P61-1000-A-A-I72-4.5V-A
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P61-1000-A-A-I72-4.5V-A
Description:
SENSOR 1000PSIA 1/4 NPT W/TEMP
User Guide
Operating Pressure 1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style 72" Integral Harness
Output Type Analog Voltage
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Product Status Active
Pressure Type Absolute
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V