P6KE7.5CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6KE7.5CAH
Description:
TVS 600W 7.5V 5% DO-15
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 55A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.13V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.3V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.4V