P6KE8.2CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6KE8.2CAH
Description:
TVS 600W 8.2V 5% DO-15
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.79V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.1V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.02V