P6KE9.1CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6KE9.1CAH
Description:
TVS 600W 9.1V DO-15
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 47A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 8.65V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Series Automotive, AEC-Q101, P6KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 13.4V
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 7.78V