P6SMB220
Manufacturer:
Package:
DO-214AA (SMB)
Batch:
Description:
600W, 220V, 10%, UNIDIRECTIONAL,
Quantity:
Delivery:
Payment:
Please send RFQ , we will respond immediately.
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 1.8A |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 198V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | DO-214AA (SMB) |
| Series | P6SMB |
| Type | Zener |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 342V |
| Package / Case | DO-214AA, SMB |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 175V |