P6SMB39C
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6SMB39C
Description:
600W, 39V, 10%, BIDIRECTIONAL, T
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 35.1V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series P6SMB
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 56.4V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 31.6V