Home / TVS Diodes / P6SMB68A R5G
minImg
P6SMB68A R5G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
P6SMB68A R5G
Package:
DO-214AA (SMB)
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.8A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 600W
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AA (SMB)
Series P6SMB
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 92V
Package / Case DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58.1V